Březen 2012

Famfrpál

31. března 2012 v 10:24 | Lucy Lillianne |  Harry Potter

Historie

Famfrpál vznikl na počátku 11. století na místě Queerditch Marsh. Na mapách po něm však budete pátrat marně, a to proto, že mocní čarodějové ho udělali nezaznamenatelným. To znamená, že jej nelze zaznament do žádné mapy. Zpočátku byl famrpál jen jakási zuřivá honička na létajících košťatech, ale postupně se do hry přidávaly míče. Začínalo se s jedním herním míčem zvaným Camrál. Je všeobecně známé, že ten slouží ke střílení gólů. Když to lidi začalo tak trochu nudit, přidali si pár Potlouků. A jako perličku nakonec někdo přinesl Zlatonku a doplnil tak čtveřici balónů.

V roce 1473 se konalo první mistrovství světa v této kolektivní hře. Od té doby se mistrovství světa koná každé čtyři roky. Mimoevropské týmy se mistrovství začaly účastnit od sedmnáctého století. V roce 1652 se také uskutečnilo první mistrovství Evropy, které se zase od té doby koná každé tři roky.

Famfrpál je oblíbený skoro na celém světě. Na východě si příliš příznivců nezískal, protože tam jsou spíše více v módě létající koberce. Ve Spojených státech se sice hraje famfrpál, který zde má však konkurenci v podobném sportu, a tak se na mezinárodních soutěžích Američanům moc nedaří. Zato špičkovými reprezentanty se pyšní Bulharsko, také Irsko a kupodivu i podceňované Peru.


Kino 5.4. - 18.4.

31. března 2012 v 10:14 | Lucy Lillianne |  Program kin
Bruntál - Kino Centrum
čtvrtek 5.4.2012 17:15
pátek 6.4.2012 17:15
sobota 7.4.2012 17:15
neděle 8.4.2012 17:15

Český Krumlov - Kino JaK
pondělí 16.4.2012 20:00
úterý 17.4.2012 20:00
středa 18.4.2012 20:00

Praha - Městská knihovna
středa 18.4.2012 18:00

Harry Potter: Filmová kouzla

31. března 2012 v 10:08 | Lucy Lillianne |  Harry Potter shop

Vazba: tvrdá
Počet stran: 160
Formát: 23,5 x 28 cm
Rok vydání: 2010


Koleje

31. března 2012 v 9:59 | Lucy Lillianne |  Harry Potter

To, který žák kam půjde, vybíral Moudrý klobouk. Každý si ho nasadil na hlavu a klobouk mu řekl, do které koleje patří...


Profesoři a pracovníci školy

31. března 2012 v 9:50 | Lucy Lillianne |  Harry Potter
Seznam profesorů Bradavické školyErby Bradavic

31. března 2012 v 9:42 | Lucy Lillianne |  Harry Potter
Erby Bradavického hradu...


Bradavice

31. března 2012 v 9:39 | Lucy Lillianne |  Harry Potter
Na vrcholu vysoké hory na protějším břehu černého jezera se tyčí obrovský hrad s množstvím věží a hlásek, jehož okna září do nebe plného hvězd. Ředitelů se v Bradavicích vystřídalo opravdu mnoho, ten nynějši se jmenuje Albus Brumbál. Mnozí ho považují za největšího kouzelníka moderní doby. Brumbál obzvlášť proslul svým vítězstvím nad zlým černokněžníkem Grinwaldenem v roce devatenáct set čtyřicet pět, objevem dvanácti způsobů použití dračí krve a svými pracemi o alchymii, jež napsal spolu s jeho přítelem Nicolasem Flamelem. Albus má rád komorní hudbu, koulení s deseti kuželkami a citrónovou zmrzlinu.

Bradavickou školu založili před více než tisíci lety - přesné datum neznámé - čtyři největší kouzelníci a čarodějky té doby. Jejich jména nesou čtyři koleje školy: byli to Godric Nebelvír, Helga z Mrzimoru, Rowena z Havraspáru a Salazar Zmijozel. Společně zbudovali zdejší hrad, daleko od slídivých očí mudlů, poněvadž prostí lidé za oněch časů měli z kouzel strach a čarodějky i kouzelníci byli vystavováni neustálému pronásledování. Po několik let zakladatelé pracovali ve vzájemné shodě, vyhledávali mladé chlapce a dívky, u nichž se projevovaly čarodějné schopnosti, přiváděli je na hrad a vyučovali je. Potom však mezi nimi začali být neshody a rozepře mezi Zmijozelem a ostatními byla den ze dne větší. Zmijozel požadoval, aby studenty přijímané do Bradavic vybírali pečlivěji. Zastával názor, že výuka kouzelných umění by měla zůstat jen v rodinách, kde všichni jsou kouzelníci, a bránil se přijímat studenty z mudlovských rodin, o kterých se domníval, že jim nelze důvěřovat. Po nějaké době v této otázce došlo k vážnému střetu mezi Zmijozelem a Nebelvírem, a Zmijozel ze školy odešel. Až potud existují spolehlivé historické prameny. Poctivá fakta však zatemnila smyšlená legenda o Tajemné komnatě. Tvrdí se, že Zmijozel zbudoval na hradě skrytou místnost, o které ostatní zakladatelé nevěděli. Podle té pověsti Zmijozel komnatu zavřel a zapečetil, aby ji nikdo nemohl otevřít až do chvíle, kdy do školy přijde jeho právoplatný dědic. Jedině zmijozelův dědic dokáže Tajemnou komnatu otevřít, vypustit hrůzu, která se v ní skrývá, a s její pomocí očistit školu ode všech, kdo nejsou hodni studovat kouzelná umění.


Potopení Titaniku připomínají výstavy a nová muzea

31. března 2012 v 9:08 | Lucy Lillianne |  Články
Potopení Titaniku vyvolává pozornost i sto let poté, co tato "nepotopitelná" loď na cestě z anglického Southamptonu do New Yorku narazila před půlnocí 14. dubna 1912 na ledovec a o necelé tři hodiny později klesla ke dnu. Sté výročí jedné z nejznámějších katastrof v dějinách, která si vyžádala na 1500 lidských životů, provází nejen znovuuvedení známého hollywoodského trháku ve 3D, ale i řada výstav a otevření nových muzeí na obou stranách Atlantiku.


Režisér Titaniku vyděsil anorektickou manželkou

31. března 2012 v 9:07 | Lucy Lillianne |  Články
Na premiéře 3D Titaniku v Londýně předvedl režisér James Cameron (57) pyšně svoji ženu Suzy Amis (50). Média a fotografové z ní však tak nadšení nebyli. Spíše než její krása je totiž zaujaly její kostnaté ruce a vyzáblá postava. Chudák vypadá, jako by ji režisér vytáhl ze dna Mariánského příkopu, kam se tento týden s velkou slávou ponořil.


Fotka měsíce dubna

31. března 2012 v 9:02 | Lucy Lillianne |  Ankety
Máme tady volbu fotky měsíce dubna. Tentokrát je tématem James Cameron. Takže vybírejte v celém článku...

Nemůžete hlasovat